Yenten cüzdanı nedir ?

Yenten coin (YTN), CPU dostu coin’ler (altcoinler) arasında en umut verici olanıdır. Daha popüler altcoin’lerin aksine, sıradan bir kişi ev bilgisayarında kolayca YTN coinleri kazabilir. Bugünün makalesinde Yenten cüzdanının ne olduğunu açıklayacağım ve kişisel cüzdanı masaüstü bilgisayarınıza nasıl kuracağınızı ve yapılandıracağınızı göstereceğim. Cüzdan sahibi olmak, Yenten coinlerini almak ve göndermek için ilk adımdır (yani madencilik veya takas yoluyla).

Şu anda Yenten’in kullanıcılar topluluğu için mevcut üç cüzdan var. Bunlar MacOSX , Windows ve Ubuntu kullanıcıları için ayrılmış cüzdanlardır . Okuyucunun teknik yetenek ve becerisi varsa, cüzdanı diğer platformlar için de derlemeye çalışabilir.

Cüzdan ne yapar?

Bu yüzden, kuruluma girmeden önce, cüzdanın hangi işlevleri sağladığını hızlıca gözden geçirelim.

Her şeyden önce, masaüstü cüzdan tam Yenten düğümü olarak adlandırılır . Cüzdan olarak çalışmanın yanı sıra Yenten iletişim ağına da katılıyor. Yenten cüzdanınızın bilgisayarınızda çalışır durumda olması, Yenten işlemlerinin tüm Yenten kullanıcıları arasında daha hızlı hareket etmesine yardımcı olur . Bu nedenle, mümkünse lütfen cüzdanınızı çalışır durumda tutun ve masaüstü güvenlik duvarı ayarlarınızı kontrol etmeyi unutmayın (Yenten ağ iletişimi için kullanılan ana bağlantı noktası tcp / ip 9981’dir ).

Masaüstü cüzdanı ayrıca işlemlerin tam bir blok zinciridir (diğer adıyla defter). Cüzdanı kurduğunuzda, tüm işlemler zinciri bilgisayarınıza indirilecektir (bu yazı itibariyle boyutu yaklaşık birkaç GB’dir, ancak ağdaki her yeni işlemle birlikte büyür). Tüm geçmişe yerel olarak sahip olmak, cüzdanınızın her işlemi tam olarak doğrulamasına ve bakiyeyi kontrol etmesine olanak tanır.

Son olarak, masaüstü cüzdanınız Yenten paralarınızı kontrol eden özel anahtarlarınızı içerir . Yenten, kriptoloji özel anahtarları tarafından desteklenen bir kripto para birimi olduğundan, Yenten coinlerini insanlar arasında güvenli bir şekilde almak ve göndermek için çok önemlidir. Özel anahtar yalnızca masaüstünüzde saklandığından, bu Yenten coinlerini kullanmanın en güvenli yoludur (yani web veya mobil cüzdanlar genellikle bu tür bir kontrol ve güvenlik sağlamaz).

Her şeyin çalışmasını sağlamak

Kurulum oldukça kolaydır – bu, uygulamanın basit bir şekilde indirilmesi ve başlatılması meselesidir. Varsayılan ayarlar, blockchain verilerini tutmak için gerekli yeterli depolamaya sahip olmanız koşuluyla uygundur .

Başladığında, cüzdan Yenten ağındaki diğer eşlere / düğümlere bağlanmaya çalışacaktır, bu nedenle internet bağlantınızın iyi çalıştığından emin olun .

Yenten cüzdanı yükleniyor…

Maalesef cüzdan işlemleri işlemeye hazır değil – tüm blok zincirini ve işlem verilerini güncellemelidir . Cüzdanınızın bağlandığı düğümler başka şeyler de yaptığından (işlemleri imzalamak ve doğrulamak gibi) düzgün bir 100 MB geniş bant bağlantısına sahip tam blok zincirini almak genellikle birkaç gün sürer.

Bu nedenle, cüzdanı anında kullanmaya başlamak için okuyucu, bootstrap yenten verilerini indirmeyi düşünmelidir.

https://github.com/yentencoin/yenten/releases/download/4.0.1/bootstrap_yenten4_2021.zip

Önyükleme, cüzdan formatındaki işlemlerin aylık güncellenen anlık görüntüsüdür, böylece cüzdanınızı başlattığınızda, yalnızca son işlemlerin güncellenmesini gerektireceğinden, hızlı bir şekilde (saniyeler içinde) senkronize edilir.

Önyükleme paketi genellikle hızlı bir şekilde indirilir ve okuyucu, içeriğini Yenten’in cüzdanının kurulum dizininde açmalıdır.

GÜVENLİK BİLDİRİMİ – Yenten cüzdan kurulumunuza zarar verebileceğinden lütfen önyüklemeyi güvenilir bir kaynaktan indirdiğinizden emin olun.

Artık cüzdan başladığında, önyüklemeli blok zinciri yükleyecek ve yalnızca son verileri indirecek . Birkaç saniye içerisinde  cüzdan hazır olacak .

Yenten almak – para kabul etmek

Cüzdan başladığında bakiyenizin sıfır olduğunu göreceksiniz.

Tamamen işlevsel bir Yenten cüzdanı

Ne mutlu ki, yeni başlayanların ilk Yenten’lerini ücretsiz olarak alabilecekleri Yenten Faucet adında güzel bir hizmet var . Ama ilk önce ilk adresinizi oluşturmaya başlayalım.

Ödeme İste tıklandığında yeni benzersiz adres oluşturulacaktır

Adres, matematik yasaları ile özel anahtarınıza bağlı benzersiz bir kripto grafik varlıktır. Biri size Yenten parası göndermek istediğinde, ona adresinizi vereceksiniz . Merak etmeyin, adresinizi herkese açık hale getirmek güvenlidir , çünkü sadece para göndermeden almanıza izin verir. Yenten cüzdanı yüzlerce ve binlerce adresi yönetebilir, ancak basitlik adına bir başlangıç ​​için tek bir adres kullanalım.

Adres, YgKbeZrDbGy75nHYwtBeW8ngSLbPJdLUmn gibi ‘Y’ harfiyle başlayan uzun bir dizedir

Adresi sistemin panosuna veya herhangi bir metin programına yazın ve Yenten Faucet web sitesini ziyaret edelim.

Musluk web sayfasından ücretsiz Yenten talep etme

İstendiğinde, yeni oluşturulan adresi sağlayın ve ilk YTN paranızı almak için yaklaşık iki dakika bekleyin.

Ücretsiz Yentenleriniz onaylandı. 
Cüzdan bakiyenizi kontrol edin

Cüzdan kullanıcı arayüzünüzde bakiyenin güncellendiğini ve işlem geçmişinde yeni bir gelen işlemin listelendiğini fark edeceksiniz.

Evet, musluk gerçekten çalışıyor. 
Yenten madeni paraları beklendiği gibi geldi

Tebrikler!!! Şu andan itibaren Yenten Topluluğunun gururlu bir üyesisiniz.

Yenten gönderme – kripto para birimi ile ödeme

Yine Yenten ile ödeme yapmak isterseniz, alıcı tarafın adresini bilmeniz gerekir. Adres bilindiğinde, cüzdanda ödeme yapmak basittir.

Ödeme yapmak

Varsayılan değerler iyidir ve yalnızca deneyimli YTN kullanıcıları tarafından değiştirilmelidir.

Birkaç saniye sonra cüzdanınız tarafından Yenten ağında yeni bir işlem yayınlanmalıdır. Yenten Block Explorer hizmetini kullanarak işlemleri her zaman izleyebilirsiniz

Bir Yenten işlemini canlı izleme

Bu yazı Yenten Topluluğu üyesi YentenObserver ‘e aittir. İzni Dahilinde Türk Diline tercüme edilip yayınlanmıştır.

This article belongs to YentenObserver, a member of the Yenten Community. It was translated and published in the Turkish Language with its permission.

Orijinal Yazı: https://yentenobserver.medium.com/ytnobserver-2-yenten-ytn-wallet-for-digital-coins-72ce1ea02993

Original post: https://yentenobserver.medium.com/ytnobserver-2-yenten-ytn-wallet-for-digital-coins-72ce1ea02993