Sigint nedir ?

Kısaca Türkçeleştirmek gerekirse sinyal istihbaratı olarak adlandırabiliriz.

Sigint, elektronik cihazların sinyallerinden elde edilen bilgiler bütünüdür.

Yani telefon konuşmasından tutun da wifi sinyallerine wifi sinyallerinden tutun da radyo sinyallerine kadar her türlü sinyalin dinlenmesine sigint denir.

Radyo dinlemek veya Tv izlemek de bir sigint olayıyken, bir istihbarat ajanının telefonları dinlemeside bir sigint olayıdır.

Sigint ile yapılabilecek şeyler sınırsızdır. Bir çok sigint türü mevcuttur.

Örneğin hava radarından bir düşman dronunu algılamak ve elektromanyetik sinyal karıştırıcı ile dronun sinyalini bozarak dronu düşürmek veya sinyal kontrolünü ele geçirerek istediğimiz bir yere indirmek veya o düşman dronu ile düşmana saldırmak gibi birçok askeri amaçla kullanılabilir.

Biraz karmaşık bir olay olduğu için mantığı anlatabildim mi pek bilemedim 😀

Şimdi de siginter türlerine geçelim.

Aslında siginterler bir tür hackerdir.

Hackerlar gibi çeşitli türlere ayrılırlar.

Devlet siginterleri:

Kısacası Devletere ait Polis, Silahlı Kuvvetler, İstihbarat teşkilatı, Adalet Bakanlığı gibi kurumlarda devlet için çalışan, çeşitli görevler alan (telefon dinlemek, teröristlerin telsiz izini sürmek vb.) kişilerdir.

Örgüt siginterleri:

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarına (Türk hava kurumu, vb. ), Derneklere, uluslararası kuruluşlara (örneğin Birleşmiş milletler…), Gerillalara hizmet eden kişilerdir.

Şirket siginterleri:

Şirketlere daha çok ticari amaçlı hizmet eden kişilerdir.

Free siginterler:

Free siginterler bu işi merak eden, bu işi öğrenmek isteyen, genelde kimseye zarar vermeden sadece olayı öğrenen, araştıran kişilerdir.

Peki herkesin kafasındaki o soru
Sigint nasıl engellenir ?

Kısaca cevap vermek gerekirse sigint olayı sivil anlamda engellenemez.

Telefonunuzun dinlenmesini, wifi sinyallerinize karşı yapılan sigint ataklarını önleyemezsiniz ancak önlem almanız mümkün.

Telefon için önlem almak imkansızdır ancak wifiniz için bir önlem alabilirsiniz.

Nasıl mı ?

En son wifi teknolojisini kullanmak, modeminizi, güvenlik duvarınızı sürekli güncel tutarak sigint ataklarından kaçınmanız mümkün ancak kesin işe yaramaktadır diyemeyiz.

Tabi dünyanın en ünlü siginterları olan İtalyan Kardeşleride unutmamak lazım, eğer bu işlere meraklıysanız bir araştırmadan geçmeyin 😉

Son olarak bu işler için yapılmış yerli bir linux dağıtımından bahsedip konuyu kapatalım. 🙂

Dünyada sayılı sigint işletim sisteminden biri biz Türklere ait

Gerçekten evet, şaşırdınız mı ?

SigintOS işletim sistemi her türlü radyo, gsm, röle sinyallerini alabilecek, dinleyebilecek ve hatta değiştirebilecek şekilde yapılandırılmıştır.

Sanırım şehir efsanesi ama iddalara göre Milli İstihbarat Teşkilatımız ve polis kuvvetlerimiz de bu işletim sistemini kullanmakta.

İşletim sistemine göz atmak, hakkında daha fazla bilgi edinmek veya indirip kurcalamak için şu siteye göz atabilirsiniz;

www.sigintos.com